Každý osmý Čech dlužníkem

Stejně jako v roce 2011, tak i loni si domácnosti braly půjčky od nebankovních firem. Půjčují si i lidé, kteří nemají na splácení, čímž prudce vzrostl počet dlužníků. Splátky neplatí každý osmý Čech, který má půjčku.Nechopnost splacet pujcku

Růst pohledávek po lhůtě splatnosti vzrostl o 4,9 %, tedy na 12,3 %, uvedla finanční ředitelka Cetelem. Kolik lidí to představuje a o jakou částku se jedná neupřesnila.

I když počet dlužníků prudce roste, finanční společnosti na tom prozatím netratí. S určitým selháním ve splácení počítají a náklady za vymáhání jsou již zahrnuty v ceně, za níž peníze půjčují.

Při průměrné půjčce 110 000 korun, splacené za 58 měsíců, činí přeplatek klienta v průměru 43 000 korun
Zdroj: Sfinace.cz.

Loni bylo na spotřebitelsých úvěrech poskytnuto 34 miliard korun, z nichž si lidé nejčastěji pořídili ojetá auta, užitkové vozy a počítače.

Jan Stopka, registr dlužníků Solus
Při potížích klienta se nejdříve nesplácejí krátkodobé úvěry, faktury za služby, splátky leasingu. Hypotéku se snaží klient udržet do poslední chvíle.

Solus vede negativní záznamy na více než 880 tisíc fyzických osob a 63 tisíc firem a podnikatelů.
Sem zapisují dlužníky čtyři desítky společností, včetně nebankovních úvěrových firem.
I když je závazek uhrazen, zápis v registru zůstává ještě 3 roky. Ale ani po této době nemusí být Vaše žádost o další úvěr kladně vyřízena, i když už jste „čistí“.

Oddlužovací agenti, kteří za poplatek nabízejí zdánlivou pomoc jen prodlužují zoufalou situaci dlužníků.Dlužník zaplatí víc, neboť agenti se snaží jejich dluh jen formálně popírat.

Nefungují rozhodčí doložky ve smlouvách. Ty by měly urychlovat mimosoudní řešení, ale rozhodci nároky odmítají a pohledávky je nutno žalovat u soudu.
Ještě nedávno se rozhodčí doložky zneužívaly k tomu, aby dlužníka připravily o byt či dům kvůli jedné zdržené splátce.

Úvěrové firmy znepokojuje nárůst insolvenčních návrhů. Loni jich bylo podáno 23 800. Pokud soud schválí tzv. Osobní bankrot, úvěrové společnosti dostanou zhruba 30 % z pohledávky.

Přidat příspěvek do diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *