Refundace mezd 2014 – účtování refundace mzdy

Zaměstnanci mají v určitých případech velmi zajímavá práva z hlediska financí, o kterých možná ne úplně každý ví.

Kromě klasické výplaty či nemocenské může totiž zaměstnanec získat od šéfa či od firmy ještě peníze formou refundace mezd. Jak tenhle princip můžete využít, o co refundace mzdy 2014vlastně jde a jak to funguje v roce 2014?

Refundace mezd je termín, jehož význam ne každý zná.

Vlastně jde o finanční ohodnocení za dobu, kdy zaměstnanec nebyl v práci ale kvůli nějakým neodkladným událostem nemohl pracovní činnost vykonávat.

Možná není každému hned jasné, co to vlastně ta refundace mzdy je, proto raději uvedeme příklad.

Jsem fyzická osoba a zaměstnávám pracovnici, která je členkou reprezentačního střeleckého svazu. Když jela na mistrovství světa a byla mimo práci 14 dní, její průměrnou mzdu + sociální a zdravotní pojištění jsme refundoval střeleckému svazu.

Podobně to funguje také například u hasičů, kteří musí trávit čas v pracovní dobu jinde a tak jsou potom peníze ze mzdy refundovány.

Účtování refundace

Někdy může být problém v účtování těchto finančních toků a to kvůli problému s DPH. Někdy se to totiž počítá s DPH, které k refundaci navýšíte a poté tuto částku odvedete státu.

V případě, že jde ale například o refundaci mezi firmami, kdy si zaměstnance jen „půjčujete“ mezi sebou, pak DPH potřeba navyšovat a odvádět není.

Refundace mezd nepatří zrovna mezi nejsnazší účetní operace a proto bychom vám v případě nejasností doporučili, abyste se obrátili na profesionály v oboru, tedy přímo na účetní.

 

Přidat příspěvek do diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *