Roste zájem o kreditní karty

Kreditní kartyEkonomika a její potíže dopadly na kupní sílu Čechů, přiměly je spořit a přemýšlet o útratách. Když si potřebují půjčit peníze, hledají co nejschůdnější řešení. Zaměřují se na kreditky, kterých bylo v letošním prvním čtvrtletí v České republice vydáno 2,2 milionů.
Má to výhodu v tom,že pokud vrátíte bance peníze v bezúročném období, neplatíte nic navíc. Jinak je úrok okolo 20 %.

Podle ČSOB se snižuje počet výběrů z bankomatů a roste počet plateb kartou. Například loni použili Češi své karty k 51 milionům platbám, během prvních měsíců letošního roku už to bylo 56 milionů transakcí.
Za to, že se kreditky tak hojně využívají může i to, že se lidé naučili používat karty efektivněji – splácejí v bezúročném období, mají nastavenou automatickou splátku ze svého běžného účtu a podobně.

Česká populace se lépe orientuje v nabídce kreditních karet a ty pro ně už nepředstavují strašáka.
Spousta karet, i těch kreditních, umožňuje díky speciální technologii, bezkontaktní platbu. Klienti tak platí téměř jednu třetinu plateb. Někdy jde jen o částky do 100 korun, ale je to pro ně pohodlnější než platba v hotovosti.

Banky nabízejí svým klientům za aktivní používání své karty různé odměny. Někdy banka vrací část útraty klientovi na účet, jindy mohou vlastníci karet využívat různé asistenční služby či pojištění.
Kreditky také slouží jako rezerva na nečekaný výdaj.

Tři pětiny plateb kreditkami se uskuteční za potraviny, jedna pětina za platby za pohonné hmoty.
Opadla i obava platit kreditkami na internetu. Je to téměř každá desátá platba.

Průměrná útrata kreditkou je okolo 10 000 měsíčně. Častěji používají kreditní kartu ženy, ale jejich
útrata je menší než u mužů. Žena zaplatí v průměru 41 700 korun, muž 53 200 korun.
ČSOB zaznamenala i řadu rekordů – nejvyšší roční útrata u žen je 1 391 092 korun při počtu plateb 329 a u mužů 1 090 081 korun při počtu plateb 1057.

Přidat příspěvek do diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *