Vinkulace pojistného u hypoték

Vyřídit si hypotéku v bance není úplně nejrychlejší a nejpříjemnější činností. Důvodů je k tomu mnoho. Nejvíce však k tomu přispívá používaný jazyk a slova, která se ve světě financí používají, ale obyčejní lidé často nemají tušení, o co se vlastně jedná. Můžete si vzít konkrétní situaci, že přijdete do banky a chcete si vzít hypotéku. Vše probíhá hladce a vy ji získáte. Na konci se ovšem dozvíte, že ještě před získáním peněz, musíte zavinkulovat pojistnou smlouvu na pojištění nemovitosti či životní pojištění. Co tedy znamená vinkulace pojistného u hypoték?

Slovo vinkulace (pouto) pochází z latiny a v přenesené podobě znamená omezení dispozičního práva. Vinkulace znamená, že pokud vznikne nějaká pojistná událost, bude pojistka vyplacena.

O co u vinkulace pojistného u hypoték jde?

Cílem banky vždy je, aby se jí poskytnuté finance vrátily zase zpět. Známou formou, jak toto zajisti, je zástavní právo k nabývané nemovitosti nebo k jiné vhodné nemovitosti. Zástava je zapsaná v katastru nemovitostí, a pokud by hypotéka nebyla řádně splácená, může banka pomocí exekuce nemovitosti získat peníze zpět. Z podobného základu vychází i vinkulace hypoték. Tou řeší následující problémy:

  • Co kdyby zastavovaná nemovitost byla zničena či znehodnocena kvůli nějaké nepředpokládané události (povodeň, požár)
  • Co když dlužník zemře a tím pádem nebude platit? Vinkulací pojistného plnění chrání banka svůj potencionální majetek. U první problému požaduje banka vinkulaci plnění, které vychází z majetkového pojištění. U druhého pak je vinkulace plnění z životní pojistky.

Skutečnost?

V případě pojištění nemovitosti je většinou vinkulováno pojistné plnění ve prospěch banky do stanovené částky. Při překročení této částky se banka rozhoduje a hlídá, aby prostředky, které obdržela z pojistného, byly použity na opravu nemovitosti. Srozumitelně řečeno, si nemůžete za tyto peníze koupit třeba dovolenou, ale musíte je použít na opravu zastavené nemovitosti.

vinkulace pojistneho u hypotekVinkulace plnění ze životního pojištění ze strany banky již není tak časté. Pro banku je největší riziko žadatel svobodný či matka, která je sama s dítětem. V takových případech je nutné s vinkulací životní pojistky počítat a zahrnout ji do měsíčních splátek. A pokud to máme brát rozumně, určitě není vhodné se v případě takto vysokého úvěru nepojistit pro případ, že ze zdravotních či jiných důvodů nebudeme moci splácet nebo v případě úmrtí dlužníka, kdy by nutnost splácet úvěr přešla na jeho nejbližší.

Máte i jinou možnost

Samozřejmě nemusíte k zajištění schopnosti splácet svůj dluh použít pouze vinkulaci pojistného, ale jako tzv. pojistka může sloužit i dostatečný movitý či nemovitý majetek. To si ovšem může dovolit pouze několik málo lidí. Ti, kdo si něco takového dovolit nemohou, mají tu nejlepší volbu v podobě životního pojištění.

Pojištění majetku i zdraví je takřka vždy velmi důležité a v některých případech i nezbytné. V dnešní době se však často význam takovýchto jištění velmi podceňuje. Mějte jistotu, že žádná situace vás nepřekvapí a jakékoliv své závazky si vždy zajistěte.

Přidat příspěvek do diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *